В Петричка община има сериозен недостиг на свещеници. Това каза архиерейският наместник отец Павел Милушев. На територията на общината има 47 черкви, а свещениците са само 19, като 10 от тях са в пенсионна възраст, съобщи Милушев.
Над 120 хиляди младежи под 30 години са длъжници, от които следва да бъдат събрани необслужвани кредити. Това показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.
Председателят на Камарата - Георги Дичев, каза за , че според тревожната тенденция, длъжниците до 20 години са 4000, до 25 години – 36 000, а между 25 и 30 години – 80 000.
Миналата година постави рекорд по отношение на изтеглените кредити, като от януари до октомври са взети заеми/кредити за общо 4 млрд. и 800 млн. лв., от които: 2,4 млрд. лв. са за жилищни имоти. Всеки четвърти българин над 18 години е ползвал заем, показва изследване на “Тренд”, направено по поръчка на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, цитира данните Дичев.
Той припомни, че 27 % от заемите отиват за покупка на храна и плащане на битови сметки. Използват се и за здравни услуги, рефинан
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението.
Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема.
"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк
Днес започна гласуването за годишните награди „Добрият самарянин“, което ще продължи до 25 ноември, съобщиха организаторите на инициативата сдружение „Самаряни“. За тоСдружзи период всеки може да се запознае с номинациите и да даде своя вот в сайта samaritans.bg
Отличието на общността “Добрият Самарянин” представя избора на нашата общност за добротворство, което обединява и мобилизира, което ни предизвиква следващия път и ние да реагираме, подчерта Мария Данева от сдружението-организатор на събитието.
Номининациите за 14-ото издание на наградите са общо девет. Сред тях са Илия Динев, Мойсей Гичев, Динко Илиев и Стоян Маринов, които с риск за живота си спасяват 73-годишен мъж от пламъците на огнената стихия, обхванала дома му.
Номинирани са още децата и колективът на Детска градина № 66 “Детски рай”, които на първия у
Четири са кандидатурите за председател на 51-вото Народно събрание при четвъртия опит да бъде избран ръководител на законодателния орган.
ГЕРБ-СДС препотвърдиха за поста Рая Назарян и призоваха към мъдрост и отговорно отношение, за да може българският парламент да заработи нормално.
"Възраждане" за пореден път издигна Петър Петров. Той е логичният избор, посочи председателят на партията Костадин Костадинов., но изрази скептицизъм, че номинацията ще бъде подкрепена и от другите парламентарни сили.
"Има такъв народ" отново предложи най-възрастният депутат в това НС - Силви Кирилов, да бъде председател, докато се сформира мнозинство. Тошко Йорданов благодари за отговорното поведение на "Продължаваме промяната-Демократична България", тъй като те изтеглиха номинацията на Андрей Цеков. Време е за възраждане на парламентаризма, подчерта той. Ако на балотаж са Назарян и К
"Времето за духовенство в Петричка духовна околия е много тежко. Аз съм ръкоположен за свещеник през 1999 година. Тогава бяхме 53-ма свещеници, от които бях най-младият. След мен са ръкоположени само трима", обясни отец Павел. "За тези 26 години, откакто работя са починали 26 свещеници, а нови през последните 17 години няма", добави той. Свещениците, които са пенсионери, са на близо 70 години. Това налага останалите по-млади да ги щадят и да поемат по-голяма част от работата в черквите", поясни архиерейският наместник.
"Няма как да държа сметка на пенсионерите. Ние сме солидарни с тях и гледаме да ги ангажираме с по-леките богослужения, защото едно наше богослужение продължава близо 4 часа. Започваме в 7 и продължаваме до 11 часа", разказа отец Павел. Когато има кръщене, венчавка или молитва, работата на свещениците продължава. Затова той призова хората към разбиране.
Според отец Павел основна причина за недостига на духовници е фактът, че неговите предшественици не са търсили млади кадри. "Никой възрастен свещеник не е търсил някой по-млад, който да привлече и да го накара, но не със сила, а да му предаде тази любов към Бога и да му даде вяра, че той трябва да облече расото на свещеник", обясни архиерейският наместник. В момента, по думите му, се работи активно към привличането на млади хора за свещеници.
Има подадени три молби на семинаристи, които искат да бъдат ръкоположени. Отец Павел се надява до Рождество Христово двама от тях вече да бъдат действащи свещеници. Въпреки това, проблемът с недостига на духовници ще продължи да бъде актуален, защото, за да се обслужват нормално всички 47 черкви в община Петрич според него са необходими поне 30 свещеници. "Искам да отправя такава мисъл към хората, че това не е обикновена професия, а призвание. Не ние търсим Бога, за да станем свещеници, а Бог намира нас по някакъв чуден начин и ни се внушава да тръгнем по този път. Някои по-рано, някои по-късно. За да облечеш тази тежка роба върху теб, трябва действително да го желаеш, защото нашата работа е до гроба" , каза още архиерейският наместник на Петричка духовна околия.
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който трябваше да се произнесе по искането на двамата за изменение на мярката за неотклонение в по-лека с мотиви за влошено здравословно състояние и липса на действия по разследването от два месеца.
Искендер и Иляз са обвинени в участие в организирана престъпна група с цел неправомерно получаване на средства от фондове на Европейския съюз. Акцията на Софийската градска прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията в Минерални бани бе на 20 септември т.г.
Освен Искендер и Иляз, за обвиняеми са привлечени и синът и дъщерята на Искендер, които са с парична гаранция. На 3 октомври Окръжният съд в Хасково определи "домашен арест" за обвиняемите. Процесът тогава бе съпътстван от протести пред
Дискусия за изкуствения интелект и фалшивите новини ще се състои на 25 ноември в клуб „Журналист“, съобщават от Съюза на българските журналисти (СБЖ).
В рамките на събитието ще бъде представен проектът „AI4Debunk – как изкуственият интелект може да помогне срещу фалшивите новини“. От „Еuractiv -България“, които са организатори на дискусията, участват в „AI4Debunk“ - четиригодишен проект, финансиран от Horizon Europe, имащ за цел да разработи технически методи, основани на изкуствения интелект, подпомагащи читателя да различава фалшивите новини.
Проектът е в първата си година, като по време на дискусията ще бъдат обсъдени очакванията от него.
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските институции на територията на общината. Това предвижда приетата на днешното заседание на Общинския съвет Програма за полагане на обществено полезен труд от безработни, подпомагани с месечни социални помощи.
Безработни, които получават месечна помощ по чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, но не са включени в програмите за заетост, задължително трябва да полагат обществено полезен труд, заяви кметът на общината Дауд Аляовлу. Той отбеляза, че съобразно нуждите на общината, безработните ще бъдат включени в различни обществено полезни дейности. Те ще подпомагат социалните услуги и училищата при доставка на дърва и въглища, при разтоварване на хуманитарни помощи. Осв
Общинските съветници в Цар Калоян ще разгледат програма за полагане на общественополезен труд от лица, обект на месечно социално подпомагане, според информация на сайта на местната администрация.
Според приложението към докладната, внесена от кмета на Общината - Дауд Аляовлу, основната цел на програмата е пълноценното ангажиране на безработните, обект на социално подпомагане, в полезни за общината дейности. Предвижда се тези, които получават месечна социална помощ и не са включени в програми за заетост, да бъдат ангажирани в организирани от Община Цар Калоян програми за предоставяне на социални услуги, екологични програми, програми за благоустрояване и хигиенизиране на населените места и други програми за общественополезни дейности.
На заседанието ще бъдат разгледани и докладни за одобряване на задания и допускане за изработване на проекти на изменение на подробни устрой
В Деня на християнското семейство за трета поредна година кметът на Димитровград Иво Димов приветства на празнична церемония двойките от общината, сключили брак преди 50 години. Така в един от местните ресторанти в града се състояха 50 съвместни златни сватби.
„Днешният ден ни напомня, че можем да черпим сили само от изконните християнски ценности - любов, разбирателство и съпричастност. Тези неща все по-често липсват през последните години, така че християнското семейство и семейните ценности са основата, върху която трябва да надграждаме. Това е нещото, което трябва да ни дава сили и опора, за да можем да вървим напред“, каза Иво Димов.
Пред кмета съпрузите повториха отново брачния си обет, който са дали през 1974 година, и след половин век отново си обещаха да продължат пътя, по който вървят вече петдесет години неразделно със своите партньори в любов и вз